Jak venčit psy v létě.
Už pár dnů tu máme léto. Dny jsou delší, procházky se psy příjemnější a zahrádky u restaurací otevřené. Každý rok končí mnoho psů v rukou veterinářů z důvodu špatně odhadnutých podmínek letních aktivit a následného přehřátí. Mám pro vás pár tipů, jak se tomu vyvarovat.
Teplé dny lákají k tomu, abychom trávili více času venku a ideálně i s našimi čtyřnohými mazlíčky. V tomto případě mluvíme více o psech, jak kočkách. Pro aktivní pejskaře, věnující se svými psy různým sportům bylo sepsáno článků dost. Na pejskaře "laiky", kteří mají pejska jen jako parťáka na procházky a ležení na gauči, se zatím zřejmě nikdo nezaměřil. Jak tedy správně pečovat o svého pejska v létě?
- Pocení
Nezapomínejte na to, že psi se potí pomocí dýchání s otevřenou tlamou a polštářky u tlapek. Nemají potní žlázy na těle tak, jak jsme na to zvyklí u nás a tak není zcela ideální celého pejska namočit a nechat jej uschnout. Namočit psa studenou vodou je nevhodné. Psovi to v ničem nepomůže, jen ho tak akorát může "ofouknout" a uhnat si zánět.
- Venčení
Jakmile teploty začnou atakovat 25°C a více, je vhodné přesunout delší procházky na brzké ráno a podvečer, kdy už sluníčko nemá takovou sílu a počasí je trošku přívětivější. Přes den je lepší procházky vynechat a pejska venku jen krátce vyvenčit a poté se vrátit domů. Teplo špatně snáší především staří pejsci, pejsci s krátkým čumákem - tzv. brachycefalická plemena jako je buldoček, mops, brabantík, bostonek, boxer, či nemocní pejsci - kardiaci a psi s respiračními potížemi.
Psí senioři obvykle mají už nějaké zdravotní neduhy, nejčastěji právě potíže se srdíčkem nebo dýcháním. Ve svém věku už obvykle jdou pomalým tempem, nepotřebují tak dlouhé procházky a snadněji se unaví. Léto je pro ně vysilující. U brachycefalických plemen asi nemusím popisovat, že jejich nos není skoro žádný a tak k nějakému ochlazování vdechnutého vzduchu nedochází. Poslední skupinou jsou psi se zdravotním omezením - kardiaci a psi s respiratorními potíži. Pro ně je jakákoliv zátěž v teple či horku náročná. Mají problém náročné počasí udýchat a často kolabují. Každý rok chodí do ordinace majitelé, kteří opakovaně odmítli léčbu problému jejich mazlíčka, protože "je starý" a "nemá to už smysl v jeho věku". Přáli by si léčbu nasadit, jelikož to vypadá, že jejich miláček každou chvílí zemře sám. Bohužel se tak i někdy stane. Majitelé si ovšem neuvědomují, že léčba u takových onemocnění je dlouhodobá a výsledky nejsou zázračně na počkání. Nestačí pejska léčit jen, když už se projevuje omezení i klinicky. Začít se musí dříve a stav bývá doživotní.
Pozor bychom si měli dát i na povrch, na kterém venčíme. Rozpálený asfalt nebo dlažba není pro psí tlapky nic příjemného a popáleniny se můžou objevit docela rychle. Raději pejska venčíme na travnatém povrchu nebo ve stínu, kdy země není ještě tolik rozpálená. Další věc, kterou si u venčení musíte zohlednit, je výška vašeho psa. Jestliže existují obrázky, které ukazují rozpálenou cestu na 50 °C a vy máte čivavu/jorkšírka či jakékoliv jiné malé plemeno, je důležité si uvědomit, kde se nachází jeho srdce. Obvykle je tak +- 10 cm nad touto rozpálenou cestou a dostává neskutečný žhnoucí zápřah. Snadněji se takový pejsek unaví a přehřeje.
Často vidím hloučky lidí, obvykle dam v nejlepších letech, které stojí na přímém slunci, uprostřed sídliště a na vodítku mají své malé pejsky. Ti už více tlamu otevřít nezvládají a tak dýchají tak rychle, co jim malé tělíčko dovolí. Zkuste, prosím, vzít na své parťáky ohled a přesuňte se do stínu a ideálně k trávě, ať se můžou alespoň trošku ochladit.
- Vodní hrátky
Jak jinak naplánovat procházku v létě než k vodě. Psi se často vyběhají a vybijí nastřádanou energii a doma je potom klid. I tohle může mít svá úskalí. Zejména pak, pokud pes přijme větší množství vody, než je obvyklé. Říká se tomu "otrava vodou". O co jde? Jednoduše pes při plavání, aportování hračky z vody nebo i při lovení vody z hadice ji spolyká tolik, že ji tělo není schopné dostatečně rychle odbourávat. Výsledkem je potom kolaps psa, otok mozku a stav může skončit i smrtí, pokud není včas veterinární zásah. Tato voda je přijímána mimoděk a pes by ji nikdy tolik nevypil.
Plavání taky není ideální letní způsob, jak psa zbavit energie. Samozřejmě, pokud je v rámci udržování kondice a tréninku, pak ano. Ale je důležité si uvědomit, že pes se plaváním zahřívá a ne ochlazuje. Plavání je pro psí organismus náročnější jak běh cvalem a tak by zejména v parnu neměly být intervaly příliš dlouhé.
- Co dělat, pokud máme podezření na přehřátí?
Pokud si nejste jisti, jak vážný je stav vašeho pejska, je nejlepším řešením vyhledat veterinární pomoc, než se o něco pokoušet doma sám a ztrácet čas. Psovi můžete změřit rektálně tělesnou teplotu a dle toho se rozhodnout, co dál. Pokud dosahuje horečky, je opravdu lepší navštívit veterináře. Pokud stav není až tak vážný, pak pomůže namočit psovi tlapky spíše vlažnou nebo studenou vodou. Ne zcela ledovou vodou! Namočit mu i jazyk a vnitřek tlamy. Poskytněte svému pejskovi chladnější místnost ideálně s kachličkami či dlažbou. Pokud je pes venku a máte možnost větraného přístřešku, pak zvolit ten nebo jej přemístit alespoň do stínu. Psa nechat odpočívat, pravidelně kontrolovat a vodu dávat na příděl po menších dávkách, ať ji nevyzvrací. V případě nezlepšení stavu znovu doporučím vyhledat odbornou pomoc.
Shrnutí:
V teplých dnech posunout procházky na ráno a večer, během dne pouze venčit.
Dávat pozor na povrch a vybírat spíše stinné trasy, zejména máme - li malé plemena psů.
Pozorovat, kolik vody pes přijme při koupání, včas tuto aktivitu zarazit, aby se "nepřepil".
Plaváním se pes neochladí.
V případě přehřátí psa umístit do chladu a stínu, změřit jeho tělesnou teplotu a dávat vodu na příděl. V případě potřeby vyhledat veterináře.
Přistupovat ke všemu s rozumem a rozvahou.
Přeji vám příjemně strávené léto 2020.